Rozrywki i czas wolny Polaków. Podsumowanie roku 2017

Większość Polaków mimo składanych deklaracji o chęci podjęcia aktywności sportowej, najczęściej w czasie wolnym oglądało telewizję lub słuchało muzyki. Co trzeci chciałby spędzać ten czas uprawiając sport lub próbując nowych rozrywek. Nadal niestety spora część zamierzeń Polaków dotyczących niepasywnego wypoczynku pozostaje w sferze deklaracji, ale Ci, którzy są aktywni - sięgają po coraz bardziej niestandardowe formy rozrywki. W ciągu minionego roku serwis Prezentmarzeń, specjalizujący się w organizacji aktywnego spędzania czasu, zrealizował sondy pytając Polaków m.in o sposoby walki z jesienną chandrą, postrzeganie i uprawianie sportów ekstremalnych czy spędzanie czasu podczas urlopów. Udzielone przez respondentów odpowiedzi, pozwalają wyciągnąć kilka ciekawych wniosków, podsumowujących aktywność Polaków w 2017 roku i chęć szukania kreatywnych form rozrywki.

Jesteśmy aktywniejsi poza domem

W minionym roku, aż 37% Polaków wyjeżdżało na urlop nawet 3 razy, ale na krótsze wakacje. Większość z nas, 67% spędzało tegoroczny urlop w kraju. Czas na urlopie najchętniej spędzaliśmy zwiedzając zabytki i inne popularne turystycznie miejsca (39% deklaracji), na przykład parki rozrywki.

Co trzeci Polak zadeklarował, że poświęcił swój czas podczas wakacji na uprawiania sportu lub próbując różnych niestandardowych czynności (36% deklaracji). Ponad 60% z 2973 respondentów zapytanych przez serwis Prezentmarzeń zadeklarowało, iż podczas urlopu chce lub rozważa spróbowanie nowej aktywności, a nawet wypróbowania swoich sił w sportach ekstremalnych. Zauważalnym trendem 2017 roku w polskiej turystyce był city break, czyli krótki wypad do innego miasta, postrzegany przez Polaków jako modny i aktywny sposób na urlop.

Rośnie w Polsce zainteresowanie sportami ekstremalnymi

Ponad połowa respondentów biorących udział w sondzie serwisu w 2017 roku zauważyła, że sporty ekstremalne zaczynają być w Polsce popularne. Co trzecia osoba stwierdziła, że mają duży potencjał do rozwoju i chciałaby sama spróbować tego typu rozrywki. W poszukiwaniu silniejszych wrażeń, coraz częściej próbujemy ryzykownych dyscyplin. Głównie skłania nas do tego chęć doznania czegoś nowego - jak stwierdziło 25% ankietowanych.

Najczęstszymi motywami, jakimi również kierujemy się próbując lub uprawiając ekstremalną rozrywkę, jest potrzeba upustu swoich emocji (22% odpowiedzi), chęć sprawdzenia siebie (19% odpowiedzi) oraz poszukiwanie doznań (19% odpowiedzi). Spośród zapytanych 2087 respondentów, aż 39% zadeklarowało, iż próbowało już jakiś sportów ekstremalnych.

Polacy coraz odważniej podchodzą do realizacji własnych zainteresowań i oryginalnych form spędzania czasu. Wśród miłośników ekstremalnych doznań, jak wskazują dane serwisu, dominują 3 główne kategorie sportów ekstremalnych, które cieszą się największą popularnością: w powietrzu (37%), w wodzie (26%) oraz za kierownicą (24%).

Zdecydowanie odważniejsi jesteśmy w grupie, ponieważ aż 64% respondentów zadeklarowało, że podjęłoby się spróbowania sportów ekstremalnych, ale w kilka osób. Jak pokazują wyniki badania,  43% ankietowanych uważa, że w Polsce są dobre warunki i dużo miejsc gdzie można uprawiać sporty ekstremalne, a dodatkowo aktualnie panuje moda na tego typu rozrywkę.

Coraz częściej szukamy kreatywnej rozrywki w walce z nudą i chandrą

Jak pokazały wyniki sondy zrealizowanej jesienią 2017 roku, ponad połowa zapytanych Polaków uważa, że aktywność fizyczna i niestandardowe rozrywki są dobrym sposobem na chandrę. Co więcej, aż 41% z 1874 respondentów jest gotowa na podjęcie oryginalnych form spędzania czasu oraz spróbowania sportów ekstremalnych, a 22% respondentów już nawet o tym myślało. 47% deklaruje, że chce nawet wyjechać poza miejsce zamieszkania, aby realizować nietypowe rozrywki, a 41% respondentów składa się  na nie z partnerem.

Upodobania Polaków związane z spędzaniem wolnego czasu zmieniają się z roku na rok. Jak pokazują wyniki kilku sond zrealizowanych w 2017 roku przez serwis Prezentmarzeń, Polacy coraz częściej starają się poświęcić wolne chwile na oddawanie się niestandardowym atrakcjom. Chętniej szukamy oryginalnej rozrywki, a nasze zwyczaje związane z formami spędzania wolnego czasu ewoluują w kreatywną i aktywną stronę.

Dlatego w minionym roku w Polsce zwiększyła się liczba osób, które odbyły lot w tunelu aerodynamicznym, brały udział w grze Escape Room czy skakały na bungee lub ze spadochronem.

W materiale prasowym wykorzystano wyniki z następujących sond zrealizowanych w 2017 roku przez serwis Prezentmarzeń:

"Sposoby Polaków na jesienna chandrę" na próbie 1874 respondentów
„Wakacyjne zwyczaje Polaków” na próbie 2793 respondentów
„Popularność sportów ekstremalnych w Polsce” na próbie 2087 respondentów

żródło www.prezentmarzen.com