Pogoń cyberprzestępców za pieniędzmi

Pogoń cyberprzestępców za pieniędzmi: ataki DDoS w IV kwartale 2017 r. Kaspersky Lab opublikował raport na podstawie danych z systemu DDoS Intelligence* obejmujących IV kwartał 2017 r. Zaobserwowane trendy obejmują sabotaż polityczny oraz podejmowane przez właścicieli botnetów DDoS próby zarobienia pieniędzy na kryptowalutach. Liczba państw,
w których zlokalizowane są zasoby ofiar ataków DDoS, spadła w badanym kwartale z 98 do 82. W rankingu najczęściej atakowanych państw pojawił się Wietnam, zastępując Hongkong na pozycji jednego z liderów. Mimo nieznacznych wahań wszystkie pozostałe państwa z tego rankingu utrzymały swoje miejsca. Z kolei na liście dziesięciu państw, w których zlokalizowanych jest najwięcej cyberprzestępczych serwerów kontrolujących botnety DDoS, pojawiły się takie nowe państwa jak Kanada,

Turcja oraz Litwa, które zastąpiły Włochy, Hongkong oraz Wielką Brytanię. Po gwałtownym wzroście w III kwartale 2017 r. udział botnetów złożonych z urządzeń działających pod kontrolą systemu Linux pozostał na tym samym poziomie (71% w stosunku do 29% w przypadku botnetów składających się z urządzeń z systemem Windows). Najdłuższy atak w ostatnich miesiącach 2017 r. trwał tylko 146 godzin.

Jego ofiarą była strona należąca do chińskiej firmy, która uczy, jak przyrządzać potrawy tradycyjnej kuchni azjatyckiej. Jednak najgłośniejsze ataki w badanym okresie były motywowane względami politycznymi (na przykład, celem ataków DDoS stał się czeski urząd statystyczny i strona hiszpańskiego sądu konstytucyjnego) oraz stanowiły próby zarobienia na wahaniach kursu wymiany bitcoina (celem ataków były strony BTG oraz giełda wymiany bitcoinów Bitfinex).

Czwarty kwartał upłynął pod znakiem handlu online i cyberprzestępców. Przed okresem najwyższej sprzedaży przypadającej na Czarny Piątek i Cyberponiedziałek specjalne pułapki rozstawione przez Kaspersky Lab (tzw. honeypoty) odnotowały nagły wzrost liczby prób infekcji przez oparte na systemie Linux boty DDoS. Może to świadczyć o tym, że cyberprzestępcy chcieli powiększyć swoje botnety przed okresem największej sprzedaży i zarobić na tym pieniądze.
Nie trzeba być bezpośrednim celem, aby stać się ofiarą ataku DDoS. Obecnie DDoS stanowi narzędzie wywierania presji lub nielegalnego zarabiania pieniędzy, a ataki tego typu mogą wyrządzić szkody nie tylko dużym, znanym organizacjom, ale również bardzo małym firmom.

Dzisiaj żadna firma, która jest uzależniona — nawet częściowo — od dostępu do internetu, nie powinna pozostawać bez ochrony przed atakami DDoS, dlatego w 2017 r. wprowadziliśmy specjalną wersję Kaspersky DDoS Protection, która została zmodyfikowana w taki sposób, aby spełniać potrzeby małych firm — powiedział Kirył Iłganajew, dyrektor działu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky Lab.

Kaspersky DDoS Protection łączy szerokie doświadczenie firmy Kaspersky Lab w zakresie zwalczania cyberzagrożeń
z unikatowymi, samodzielnie opracowywanymi technologiami bezpieczeństwa. Rozwiązanie zapewnia ochronę przed wszystkimi rodzajami ataków DDoS niezależnie od ich złożoności, mocy czy długości trwania.

żródło www.kaspersky.pl

 
 


Warning: array_chunk() [function.array-chunk]: Size parameter expected to be greater than 0 in /home/robi12/domains/strefainformacyjna.pl/public_html/themes/portal/templates/header.php on line 10

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/robi12/domains/strefainformacyjna.pl/public_html/themes/portal/templates/header.php on line 12